Relationsgrammatik är ett ord jag hörde. Eller för att uttrycka sig annorlunda: jargong.
I kompisgäng, eller inom vissa familjer, har man uttryck eller gester som kan vara svåra att förstå för utomstående. Talar en god en talare utan sådant, frågar jag mig? Går det att tala utan relationsgrammatik?
Går det för långt kan det även bli skadligt. De som inte talk the talk blir utanför. I vissa fall är det precis tvärt om, man vill inte bryta förbindelsen för att man är rädd att den andra parten blir lycklig sen. Och det vill man ju inte. Man är sig själv närmast.
Men det viktigaste är nog hur man läser och tolkar signaler.
Och apropå signaler besökte jag och familjen SIBA för ett tag sedan. Vi var tvungna att köpa en digitalbox för att få den där superskärpan på vår nya TV. Hej i-landsproblem. Man var tvungen att välja ett visst mini-utbud av kanaler.
Efter att vi, efter viss förvirring, bestämt oss var Den Änglaljuva tvungen att göra en panikutryckning för att hindra flickorna från att leka Krylbo-kraschen bland den dyra tekniken i butiken.
Försäljaren passade på.
Han lutade sig diskret fram och menade i förtroende att han för en ringa penning kunde slänga på en playboy-kanal eller ännu tuffare grejer. Jag blev, så att säga, tagen på sängen.
Det enda jag kunde får ur mig var frågan om han tyckte att en kille som just beställt History-Channel och levde med de där, varpå jag nickade mot mina flickor, var en bra målgrupp för porr.
Inte vet jag sa killen med en axelryckning, jag lever ensam.
Det menar du inte, replikerade jag, betalade för boxen och återvände till verkligheten.
På nåt sätt kände jag mig lite som Don Draper, fast tvärt om. Jag menar inte att moralisera, det gör jag ju aldrig, men jag förbehåller mig rätten att reagera över det som verkar vara den vardagsrumsmässiga spridningen av porr.
Han läste mig dåligt, SIBA-mannen, eller så chansade han. I vilket fall blev jag illa berörd.
Du visste inte att det förekommer missbrukare i porrindustrin? Verkligen?
Nerdrogade kvinnor i porrfilmer… förlåt, jag visste inte att jag hade att göra med en expert på området.But it takes two to tango. Can´t do it alone.
Du argumenterade på det sättet, angående tobak, eftersom det var ett jobb för dig. Jag har personligen hört dig säga att ”rökning inte är skadligt för alla”. Du kan ha rätt där. Då tänkte jag hursomhelst att du kanske resonerade lika här, prostitution är inte skadligt för alla. Kanske för 99 % men inte för alla. Eller nåt. I övrigt citerar jag mig sjäv ovan: ”Jag reagerade på ett förslag som fick mig illa berörd i närheten av mina barn. Visst, det kan tyckas känsligt men poängen är att man borde vara öppen med det man säljer”. Och lägger till att är det inget fel att konsumera prostituerade eller porr har man väl inget att skämmas för. Bara jag slipper. Tvärt om är det du som är emot lika rättigheter och jämställdhet när du är emot lagstiftning på området. För att några få ska kunna sälja och köpa sex ska miljoner råka illa ut. Det håller inte för mig. Jag är inte fördsomfull eftersom jag förhåller mig till det du argumenterar för. Du däremot gör inte det utan pekar finger som den värsta moraltant och ger inte prov på någon vidrare vidsynthet. Jag förbehåller mig enbart rätten att reagera mot saker jag tycker är fel och förkastligt. Dina övriga insikter kring sex gratulerar jag dig till att ha funnit. Det har aldrig varit ett problem för mig. Det är avarter, övergrepp som kränker människor jag reagerar mot. Nerdrogade kvinnor i porrfilmer, övergrepp mot ensamma prostituerade som gör detta för att kunna köpa droger eller försörja sin familj.
Bäste bror, jag har aldrig hävdat att rökning inte är skadligt. Den åsikten försöker du ”tvinga ner i min hals”. Jag har aldrig hävdat det och det har ingen annan i tobaksindustrin heller gjort. Åtminstone inte under de senaste 50 åren.Ingen har gjort det helt enkelt därför att man inte diskuterade frågan. Man passade. Man sa ingenting. Man hänvisade till den medicinska vetenskapen. Man sa inte att det inte var skadligt av samma skäl som man heller inte sa att det var det.Industrins advokater avrådde starkt från att ta ställning i den frågan för att inte skapa en onödigt svår situation i pågående eller förväntade processer.På Swedish Match bröt vi mot det rådet när vi publicerade vår tobakspolicy 1991 där vi klargjorde att ”det finns tillräckligt med vetenskapligt underlag för uppfattningen att rökning medför betydande hälsorisker”.Men, jag förstår att du tror att jag och andra i industrin förnekat rökningens hälsorisker. Det är ett mantra, som media än idag upprepar.Nå, det var ett sidospår, men ändå.Vi har tidigare diskuterat HBT-frågor. Det jag menar är, att du gör dig skyldig till samma misstag, som en gång drabbade homosexuella: avståndstagande, stigmatiserande och allmänt bespottande. Skamsna ska porrkonsumenterna smyga in bakom ett rött skynke eller ner i en skum källarlokal iförda trenchcoat, keps och mörka solglasögon så att – det gudarna förbjude – ingen ska känna igen dem. Därför att du och andra tycker illa om det. Nåväl. När jag var yngre tyckte jag illa om bögar. Därför att jag tyckte att det var äckligt.Sedan dess har jag mognat och kommit till insikten, att bara för att jag tycker att något är äckligt, betyder inte det att det faktiskt också är det. Det jag kan finna motbjudande kan någon annan finna njutbart. Och lika väl som jag anser mig ha rätt att finna min lycka har andra det också. Alltså respekterar jag numera såväl H som B som T som Q som porrkonsumenter som torskar som… you name it. Så länge de inte förgriper sig på någon annan människa.Pornografin har funnits i alla tider – ända se´n Hedenhös. Därför att vi människor är nyfikna på sex. Därför att sex har den laddning och dragningskaft det har. Pornografins syfte är att stimulera till sex. Gott så, tycker jag.Det är när man delar in sex i finsex och fulsex, som jag reagerar. Det är när du, som kallar dig fördomsfri och liberal, visar dig vara fördomsfull och moralisk, som jag gör det.Är det så svårt att ta till sig, även om du inte håller med i sak?
Om man jobbar med unga människor (som både du och jag gör) träffar man då och då på de som mår mycket dåligt av olika anledningar. Särskilt hos tjejer kan det leda till självdestruktiva beteende – vissa skär sig, andra är anorektiker men vissa riskerar sin hälsa och liv genom olika sexuella handlingar; följa med vem som helst hem, ha många partners, kanske prostituera sig, kanske ställa upp i porrfilmer. Det är klart att man kan hävda att det också är frivilligt, men det är att göra det väldigt enkelt för sig. Framförallt slipper man ju ta något som helst ansvar. Jo visst, det finns frivilliga prostituerade och kanske ännu fler frivillga porrstjärnor, men det beror på vad man menar med fri vilja. Nej, jag är också en moraltant i det avseendet. /Jenny
Fredrik regerar, Fredriks argument regerar. Keep it up.
Nej, så skrev jag inte. Jag reagerade på ett förslag som fick mig illa berörd i närheten av mina barn. Visst, det kan tyckas känsligt men poängen är att man borde vara öppen med det man säljer. Det är man i nämnda videobutiker. Säkert hävdar du att det är det moraliska samhällets fel att man inte kan vara öppen med porr som man är med våld. Vi är några här i världen som inte tycker som du. Det finns människor som anser att porr, prostitution, våldtäkt mot kvinnor och barn hänger ihop och inte är isolerade händelser som individen själv har att hantera. Så ser inte världen ut, tycker JAG. Du försker tvinga ner åsikter i min hals i dina kommentarer. Du anstänger dig så du nästan slår knut på dig själv i att tillskriva mig generaliserade uppfattningar jag inte har.Jag gillar romantik men inte porr. Kanske är det din bakgrund i Swedish Match som spökar? Där har du ju framgångsrikt hävdat att rökning generellt inte är skadligt och i vilket fall är en last man kan välja eller låta bli. Det resonemanget fungerar inte att översätta till alla områden. En motsatt åsikt bör få tolereras utan att grumlas och generaliseras till, åtminstone för mig, oigenkänlighet.
Men, snälla Fredrik, vem har stoppat ner något i din hals? Vem har försökt tvinga på dig något? Det var så du skrev.Tyck vad du vill om porr, men för guds skull inse att du moraliserar när du reagerar och ger uttryck för det så som du beskriver det på din blogg.Och ja, jag reagerar starkt i sexrelaterade ämnen därför att jag reagerar starkt på moraliserande och det är särskilt tydligt just i sexrelaterade ämnen.Jag tillerkänner ingen människa, ingen stat och ingen myndighet rätten, att föreskriva någon min eller någon annan enskild människas moral så länge man inte skadar eller eljest förgriper sig på någon annan mot dennes vilja.Det märkliga är att s k liberala företrädare har så svårt att respektera den uppfattningen just när det gäller sexualmoral.
Det är lite märkligt det här. Om du skämtar har du verkligen lyckats lura mig. När vi diskuterar andra saker, eller när vi ses, har du intressanta och skickliga argument. När vi pratar om sexrelaterade ämnen blir du Mr Hyde. Du försöker framställa mig som en moraliserande, naiv korgosse som inte vet vad jag talar om. Inte ett seriöst argument som är värt att på allvar beakta framför du.Det är svårt det där med ironi. Det övergår ofta i sarkasm och plumpa påhopp. Då framstår man inte som seriös i en diskussion. Jag är emot porr. Jag förbehåller mig rätten att reagera och reflektera över det, lite i allmänhet så där. En rättighet, precis som din ståndpunkt.
Vem har stoppat ner nå´t i din hals, min gode Fredrik?En försäljare har erbjudit dig ”att slänga på en Playboy-kanal eller ännu tuffare grejer”. Det tar du illa vid dig av. Du vill inte att man ska tvinga på dig saker du inte vill ha i närheten av dina barn. Vem f-n har tvingat på dig någonting? Du fick ett erbjudande som du tackade nej till. Vad är det med det?Inser du verkligen inte hur hypermoraliskt du reagerar? Du får ett diskret erbjudande och slår bakut. Du tycker tydligen att försäljaren först skulle ta dig med bakom ett rött skynke innan han erbjöd dig en extra-förmån av detta slag.Hallå, Fredrik! Vakna!
Jag menar inte att moralisera, jag gör som du, jag står upp för rätten till min åsikt. Det är nämligen så att man får tycka om porr. Man får även tycka illa om det. Konsumera hur mycket porr du vill hemma på kammarn Bosse. Men stoppa inte ner den i min hals. I en del videobutiker kan man gå in bakom ett rött skynke för att hyra porrfilm. Man får alltså välja själv. Det tycker jag är en bra princip, det där med det fria valet. Något SIBA kanske borde fundera över. Tvinga inte på mig saker jag inte vill ha i närheten av mina barn. Jag håller förövrigt med dig om våldet runt om oss och har inte förespråkat det. Jag kan alltså inte hållas ansvarig därvidlag.Resonemnaget du krystar ur dig ovan i all din iver att tillåta porr är pinsamt korkat.
”Jag menar inte att moralisera, det gör jag ju aldrig…” , riktigt kul sagt. Det är först när man driver med sig själv, som man blir riktig rolig.Du blev illa berörd. Stackars Fredrik. Rent av lite kränkt, kanske?Men mord och dråp och blod och krig och allmänt kriminella vidrigheter, som översköljer oss i alla kanaler, gärna i närbild och slow-motion, det reagerar du inte emot?Att folk sprättar upp och slaktar varandra, det går an. Men, om dom älskar med varandra? Nej, usch och fy! Det kan vi inte ha. Bort det!Suck! En tung en.
Bra gjort. Av dig alltså.
Vilken idiot!